Sto lat orientalistyki na UJ - relacja z otwarcia konferencji i film o Instytucie

14 października w auli Collegium Novum UJ odbyła się uroczysta inauguracja konferencji naukowej “Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919–2019”. Szczególny charakter konferencji podkreśla fakt, że organizujący ją Instytut Orientalistyki UJ obchodzi w tym roku setną rocznicę swego powstania. Podczas uroczystości obecni byli nie tylko uczeni z całego świata, ale też dyplomaci reprezentujący kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

– Witam w sercu polskiej historii i kultury oraz jednym z najpiękniejszych miast Polski, witam na najstarszej polskiej uczelni. To tutaj sto lat temu prof. Tadeusz Jan Kowalski zainicjował powstanie naszego instytutu, otwierając przed nami ogrom możliwości naukowych – mówiła dyrektor Instytutu Orientalistyki UJ prof. Barbara Michalak-Pikulska, otwierając konferencję. Następnie głos zabrał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, podkreślając wielkie znaczenie znajomości języka, kultury i problematyki społeczno-politycznej Azji i Bliskiego Wschodu, zwłaszcza w czasach burzliwych przemian i niepokojów społecznych. Jako ostatnia wystąpiła dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Elżbieta Górska. – Kiedy rozpoczynałam studia na Instytucie Orientalistyki, nie wyobrażałam sobie, że kiedyś przyjdzie mi świętować jego setne urodziny jako dziekan całego wydziału. Studia orientalistyczne pokazały nam horyzont kultury zachodniej i odkryły przed nami różnorodność świata. Życzę państwu udanej konferencji i pamiętnego pobytu w Krakowie – mówiła prof. Górska.

Po projekcji filmu ukazującego historię i współczesność Instytutu Orientalistyki wykład inauguracyjny o charakterze wspomnieniowym wygłosił wybitny iranista prof. Andrzej Pisowicz. Po uroczystej inauguracji rozpoczęła się właściwa, naukowa część konferencji, która potrwa do 16 października. W tym czasie ponad 60 uczonych z całego świata wygłosi referaty o językach, literaturze, historii, sztuce, religii, filozofii i kulturze krajów Orientu. Obradom towarzyszyć będzie wystawa rękopisów i druków orientalnych znajdujących się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Kolekcja ta, dotychczas nigdy nie eksponowana, została udostępniona zwiedzającym w związku z obchodami stulecia Instytutu Orientalistyki. Goście konferencji będą mogli też uczestniczyć  w  tradycyjnej  japońskiej ceremonii parzenia herbaty w murach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Konferencji patronują Jego Magnificencja Rektor UJ, Prezydent Miasta Krakowa i Polski Komitet ds. UNESCO.

Instytut Orientalistyki UJ powstał w roku 1919. Wśród jego absolwentów i pracowników było wielu znakomitych uczonych reprezentujących wszystkie specjalności orientalistyczne (m. in. arabista, iranista i turkolog Tadeusz Kowalski, turkolog Ananiasz Zajączkowski, arabiści Józef Bielawski i Tadeusz Lewicki, indolog i iranistka Helena Willman-Grabowska, arabista i semitysta Andrzej Zaborski, japonista Mikołaj Melanowicz). Obecnie w Instytucie prowadzi się badania naukowe nad językami, literaturą, historią i filozofią regionu świata zwanego tradycyjnie Orientem, który faktycznie rozciąga się od Maroka na zachodzie do Japonii na dalekim wschodzie, od Syberii na północy do Indii na południu. W Instytucie nauczyć się można zarówno języków, którymi mówią dziś setki milionów ludzi (jak japoński, chiński, arabski, perski, turecki czy hindi), jak i języków ginących (jak czułymski).

 

Tekst pochodzi z działu Wiadomości strony głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego (Link)

 

Z okazji setnej rocznicy powstatnia Instytutu Orientalistycznego powstał też film pt. „Orientalistyka w Krakowie”, nakręcony przez TVP Kraków. Można go zobaczyć na stronie internetowej (Link) lub 15.10 o godz. 19:30 na antenie TVP Kraków.

 

fot. Adam Koprowski
Data publikacji: 14.10.2019
Osoba publikująca: Dariusz Głuch