Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wydarzenia

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Sto lat orientalistyki na UJ - relacja z otwarcia konferencji, film o Instytucie

14 października w auli Collegium Novum UJ odbyła się uroczysta inauguracja konferencji naukowej “Languages and Civilisations. Oriental Studies in Cracow 1919–2019”. Szczególny charakter konferencji podkreśla fakt, że organizujący ją Instytut Orientalistyki UJ obchodzi w tym roku setną rocznicę swego powstania. Podczas uroczystości obecni byli nie tylko uczeni z całego świata, ale też dyplomaci reprezentujący kraje Bliskiego i Dalekiego Wschodu.

– Witam w sercu polskiej historii i kultury oraz jednym z najpiękniejszych miast Polski, witam na najstarszej polskiej uczelni. To tutaj sto lat temu prof. Tadeusz Jan Kowalski zainicjował powstanie naszego instytutu, otwierając przed nami ogrom możliwości naukowych – mówiła dyrektor Instytutu Orientalistyki UJ prof. Barbara Michalak-Pikulska, otwierając konferencję. Następnie głos zabrał rektor UJ prof. Wojciech Nowak, podkreślając wielkie znaczenie znajomości języka, kultury i problematyki społeczno-politycznej Azji i Bliskiego Wschodu, zwłaszcza w czasach burzliwych przemian i niepokojów społecznych. Jako ostatnia wystąpiła dziekan Wydziału Filologicznego UJ prof. Elżbieta Górska. – Kiedy rozpoczynałam studia na Instytucie Orientalistyki, nie wyobrażałam sobie, że kiedyś przyjdzie mi świętować jego setne urodziny jako dziekan całego wydziału. Studia orientalistyczne pokazały nam horyzont kultury zachodniej i odkryły przed nami różnorodność świata. Życzę państwu udanej konferencji i pamiętnego pobytu w Krakowie – mówiła prof. Górska.

Po projekcji filmu ukazującego historię i współczesność Instytutu Orientalistyki wykład inauguracyjny o charakterze wspomnieniowym wygłosił wybitny iranista prof. Andrzej Pisowicz. Po uroczystej inauguracji rozpoczęła się właściwa, naukowa część konferencji, która potrwa do 16 października. W tym czasie ponad 60 uczonych z całego świata wygłosi referaty o językach, literaturze, historii, sztuce, religii, filozofii i kulturze krajów Orientu. Obradom towarzyszyć będzie wystawa rękopisów i druków orientalnych znajdujących się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej. Kolekcja ta, dotychczas nigdy nie eksponowana, została udostępniona zwiedzającym w związku z obchodami stulecia Instytutu Orientalistyki. Goście konferencji będą mogli też uczestniczyć  w  tradycyjnej  japońskiej ceremonii parzenia herbaty w murach Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Konferencji patronują Jego Magnificencja Rektor UJ, Prezydent Miasta Krakowa i Polski Komitet ds. UNESCO.

Instytut Orientalistyki UJ powstał w roku 1919. Wśród jego absolwentów i pracowników było wielu znakomitych uczonych reprezentujących wszystkie specjalności orientalistyczne (m. in. arabista, iranista i turkolog Tadeusz Kowalski, turkolog Ananiasz Zajączkowski, arabiści Józef Bielawski i Tadeusz Lewicki, indolog i iranistka Helena Willman-Grabowska, arabista i semitysta Andrzej Zaborski, japonista Mikołaj Melanowicz). Obecnie w Instytucie prowadzi się badania naukowe nad językami, literaturą, historią i filozofią regionu świata zwanego tradycyjnie Orientem, który faktycznie rozciąga się od Maroka na zachodzie do Japonii na dalekim wschodzie, od Syberii na północy do Indii na południu. W Instytucie nauczyć się można zarówno języków, którymi mówią dziś setki milionów ludzi (jak japoński, chiński, arabski, perski, turecki czy hindi), jak i języków ginących (jak czułymski).

Tekst pochodzi z działu Wiadomości strony głównej Uniwersytetu Jagiellońskiego (Link)

 

Witryna internetowa: https://ioo.filg.uj.edu.pl/start

 

Z okazji setnej rocznicy powstatnia Instytutu Orientalistycznego powstał też film pt. „Orientalistyka w Krakowie”, nakręcony przez TVP Kraków. Można go zobaczyć na stronie internetowej (Link) lub 15.10 o godz. 19:30 na antenie TVP Kraków.

 

Zobacz galerię zdjęć