Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wiadomości

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wizyta ministra z Omanu

Delegacja z Omanu, z Abdullahem bin Mohammedem al Salimim, JE Ministrem na czele, od 27 maja przebywa w Krakowie. Wizyta związana jest z odbywającą się na Uniwersytecie Jagiellońskim międzynarodową konferencją poświęconą ibadyzmowi, która służy pogłębieniu wiedzy na temat świata arabskiego. Niewiele osób, poza specjalistami, wie, że w islamie istnieją inne szkoły niż sunnizm i szyizm. Tym trzecim, niezwykle istotnym nurtem jest ibadyzm.

- Konferencja skupiła przedstawicieli świata naukowego z wielu państw europejskich, ale także ze Stanów Zjednoczonych. Jest to pierwsze tej rangi wydarzenie, które odbywa się w naszym kraju, dlatego powinniśmy być z tego dumni jako Polacy - mówi Adam Kułach, ambasador Unii Europejskiej w krajach Zatoki Perskiej i podkreśla, że Unia jest najważniejszym partnerem handlowym w tym regionie świata.

- Współpraca z krajami zatoki jest wielowątkowa. Dotyczy przede wszystkim handlu, współpracy energetycznej i naukowej. Od niedawna prowadzony jest również dialog w sprawach związanych ze zwalczaniem terroryzmu - dodaje.

W poniedziałek 27 maja, tuż przed otwarciem konferencji, delegację omańską przyjął prof. dr hab. med. Wojciech Nowak, JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W trakcie spotkania w Sali Senackiej Collegium Novum mówiono m.in. o dalszej współpracy Uczelni z arabskimi ośrodkami naukowymi.

- Nasze kontakty z Omanem, innymi państwami arabskimi, prowadzone pod przewodnictwem prof. Barbary Michalak-Pikulskiej, dyrektor Instytutu Orientalistyki, są mocno zaawansowane i dla uniwersytetu niezwykle istotne. Zainteresowanie arabistyką jest w Krakowie bardzo duże. Świadczy o tym liczba studentów, którzy chcą poznawać tą kulturę - powiedział prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Abdullah bin Mohammed al Salimi w swoim wystąpieniu podziękował za zaproszenie do Krakowa i podkreślił otwartość i życzliwość naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Oman jest bramą do wschodu. Ta brama morska jest otwarta na wiele kultur na świecie. Tym bardziej cieszymy się, że konferencja poświęcona ibadyzmowi odbywa się w murach jednego z najstarszych w tej części Europy uniwersytetów - powiedział.

Międzynarodowa konferencja Ibadi Jurisprudence zakończy się 30 maja. Obrady odbywają się w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Fotoreportaż znajduje się na stronach Portalu UJ

Data opublikowania: 04.06.2013
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski