Wizyta przedstawicieli Hong Kong University of Science and Technology

Dnia 11 maja 2015 Uniwersytet Jagielloński odwiedziła delegacja z Hong Kong University of Science and Technology (HKUST). Delegacji przewodniczyli prezydent prof. Tony F. Chan oraz wiceprezydent dr Eden Y. Woon, którzy spotkali się z JM Rektorem prof. dr. hab. med. Wojciechem Nowakiem oraz pełnomocnikiem JMR ds. współpracy międzynarodowej, prof. Zdzisławem Machem.

W skład delegacji weszli także przedstawiciele wydziałów nauk humanistycznych i społecznych (prof. Cameron Campbell), inżynierii (Prof. Chi Ying Tsui) i matematyki (Prof. Yang Wang), którzy spotkali się ze swoimi odpowiednikami - reprezentantami UJ. Ze strony naszego Uniwersytetu w spotkaniu wzięli udział: prof. dr hab. Ewa Okoń-Horodyńska, prof. dr hab. Zbigniew Madeja, prof. dr hab. Jolanta Jura, prof. dr hab. Andrzej Dudek, prof. dr hab. Barbara Michalak-Pikulska, prof. dr hab. Ewa Zajdler.

Wizyta rozpoczęła się od przywitania gości przez prof. Macha w sali im. Bobrzyńskiego Collegium Maius. Po krótkim słowie wstępnym nastąpiła prezentacja jednostek UJ, których przedstawiciele byli obecni na spotkaniu, a następnie krótka prezentacja HKUST. Po części oficjalnej przedstawiciele HKUST i wydziałów UJ odbyli personalne konsultacje i rozmowy o możliwościach współpracy, a prezydent Chan i wiceprezydent Woon udali się na zwiedzanie muzeum Collegium Maius, a następnie zostali przyjęci przez JM Rektora UJ prof. dr. hab. med. Wojciecha Nowaka. Podczas spotkania dyskutowano nad możliwościami zawiązania ściślejszej współpracy między HKUST i UJ, a na koniec goście z Hong-Kongu i JM Rektor wymienili się podarunkami.

HKUST jest wiodącym Uniwersytetem w Azji i na świecie. W globalnym rankingu QS zajmuje 40. pozycję,  a w Azji jest na miejscu 5. W HKUST studiuje prawie 13500 studentów na wszystkich poziomach studiów, z czego aż 3800 to studenci spoza Hong-Kongu. Kadra akademicka HKUST składa się z wybitnych specjalistów, z czego (wg. danych dostarczonych przez HKUST) znakomita większość to absolwenci takich instytucji jak uniwersytety z Harvardu, Princeton, Oxford, UCLA, Cornell i inne.

Głównymi obszarami badań HKUST są biotechnologia, chemia, nauki społeczne, zarządzanie, nauki humanistyczne, inżynieria i informatyka. We wszystkich tych dziedzinach HKUST jest wyróżniającym się ośrodkiem, a w niektórych wręcz wiodącym (nauki społeczne i zarządzanie – 26. na świecie; nauki przyrodnicze i ścisłe – 65. na świece). HKUST wydaje rocznie na badania naukowe ok. 60 milionów EUR.

Data opublikowania: 08.06.2015
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski