Uniwersytet Jagielloński rozpoczyna współpracę z tureckim Instytutem Yunusa Emre

W czwartek 9 października 2014 prof. Wojciech Nowak, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, przyjął delegację profesorów reprezentujących Instytut Yunusa Emre oraz Uniwersytet Fatih Sultan Mehmet w Stambule. Stronę turecką reprezentowali prof. Musa Duman, rektor Uniwersytetu Fatih Sultan Mehmet w Stambule, prof. Hayati Develi, dyrektor Instututu Yunusa Emre w Ankarze, dr hab. Öztürk Emiroğlu, dyrektor Centrum Kultury Tureckiej Instytutu Yunusa Emre w Warszawie, oraz Salih Gültekin, sekretarz Instytutu Yunusa Emre. Dodatkowo gościom z kraju znad Bosforu towarzyszyła Martyna Domurad, pracownik Instytutu Yunusa Emre w Warszawie. Z kolei Uniwersytet Jagielloński, oprócz prof. Wojciecha Nowaka, reprezentowali dr hab. Elżbieta Górska, prof. UJ, dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Barbara Michalak-Pikulska, dyrektor Instytutu Orientalistyki, oraz prof. Ewa Siemieniec-Gołaś, kierownik Katedry Turkologii UJ. W charakterze tłumacza wystąpiła dr Marzanna Pomorska z KT UJ.

Wizyta delegacji tureckiej miała na celu omówienie szczegółów i zasad współpracy pomiędzy Katedrą Turkologii UJ a Instytutem Yunusa Emre. Efektem spotkania było podpisanie umowy pomiędzy jednostkami. Dokument sygnowali dr hab. Elżbieta Górska, prof. UJ oraz prof. Hayati Develi.

Kolejnym punktem wizyty było otwarcie wystawy "600 lat kontaktów polsko-tureckich 1414-2014". W Bibliotece Jagiellońskiej ekspozycję uroczyście zainaugurowali prof. Zdzisław Pietrzyk, dyrektor BJ, oraz prof. Ewa Siemieniec-Gołaś. W sali wystawowej prezentowane są wybrane spośród 1471 jednostek dokumenty, które na przestrzeni wieków trafiały do Polski z kancelarii osmańskich. Dokumenty pochodzące z Archiwum Koronnego Warszawskiego, przechowywane przez Archiwum Główne Akt Dawnych, stanowią największy i najcenniejszy tego typu zbiór w Polsce i jeden z ważniejszych w Europie. Należą do nich między innymi oficjalne pisma oraz listy sułtanów, wielkich wezyrów i gubernatorów kierowane do królów i dostojników Rzeczypospolitej.

Na szczególną uwagę zasługują traktaty pokojowe zawarte między obydwoma państwami, w wersji tureckiej barwne i bogato zdobione. Wystawa, składająca się z 25 tablic opowiadających w skrócie o bogatej i wielopłaszczyznowej współpracy wraz z towarzyszącym jej katalogiem, świetnie oddaje charakter niemal nieprzerwanych, choć zmiennych, polsko-tureckich stosunków dyplomatycznych w okresie od II połowy XV do końca XVIII wieku.

Ekspozycję - zorganizowaną przy udziale Archiwum Głównego Akt Dawnych, Instytutu Yunusa Emre w Warszawie, Ambasady Republiki Tureckiej w Warszawie i Katedry Turkologii UJ - można zwiedzać do 22 października 2014 roku, w godzinach otwarcia Biblioteki Jagiellońskiej. Wstęp wolny.

Fotoreportaż na stronach portalu UJ.

Data opublikowania: 13.10.2014