Inauguracja roku akademickiego w Instytucie Orientalistyki

2 października w auli Collegium Novum UJ zainaugurowano nowy rok akademicki 2014/2015 w Instytucie Orientalistyki Wydziału Filologicznego UJ. Uroczystość otworzyła dyrektor IO, prof. Barbara Michalak-Pikulska.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Rektor UJ, prof. Wojciech Nowak i Dziekan Wydziału Filologicznego, prof. Elżbieta Górska oraz goście z Uniwersytetu Katolickiego Fu Jen w New Taipei City na Tajwanie: prorektor ks. prof. Leszek Niewdany, dziekan Wydziału Języków Obcych prof. Chen-Nan-Lai i pani prof. Cheng-Shu Yang.

Na początku zebrani minutą ciszy uczcili pamięć zmarłego 1 października 2014 roku prof. Andrzeja Zaborskiego, emerytowanego profesora w Instytucie Orientalistyki UJ oraz wybitnego językoznawcy orientalisty.

Inauguracja miała wyjątkowy charakter, gdyż zbiegła się w czasie z otwarciem nowego kierunku studiów na Uniwersytecie – sinologii. Program trzyletnich studiów, prowadzonych w Zakładzie Japonistyki i Sinologii, przewiduje intensywny kurs języka chińskiego obejmujący wiedzę o języku i jego przyswajaniu, systemach pisma chińskiego, podstawy języka klasycznego, oraz ćwiczenia językowe (w zakresie mowy i pisma, czytania i tłumaczenia). Zajęcia językowe uzupełniają przedmioty wprowadzające w krąg kultury i dziejów Państwa Środka. W bogatym programie studiów, zajęcia o charakterze ogólnym (językoznawstwo, filozofia) są cennym narzędziem uporządkowania wiedzy humanistycznej w perspektywie europo- i sinocentrycznej.

Prof. Pikulska przypomniała, że za 5 lat IO orientalistyki będzie obchodził setną rocznicę założenia Katedry Filologii Orientalnej. Zwracając się do nowych studentów, zacytowała słowa Alberta Einsteina – nie traktujcie studiów jako obowiązku, lecz jako godną pozazdroszczenia okazję poznania mocy piękna w dziedzinie ducha.

Rektor podkreślił, że sinologia, cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia (o jedno miejsce starało się 14 osób), zatem studia na nowym kierunku rozpoczną najlepsi z najlepszych.

Dziekan, prof. Elżbieta Górska przypomniała, że Wydział Filologiczny, do którego przynależy Instytut Orientalistyki to jeden z trzech największych wydziałów na UJ, liczy ok. 4 tysięcy studentów i 400 pracowników. Na wydziale nauczanych jest 47 języków, z czego 20 języków w Instytucie Orientalistyki.

Wykład inauguracyjny „Integration of Foreign Language Teaching and Cross-cultural Communication Abilities" wygłosiła prof. Cheng-Shu Yang.

Fotoreportaż został zamieszczony na stronie w portalu UJ.

Data opublikowania: 06.10.2014