Żona premiera Japonii złożyła wizytę w Uniwersytecie Jagiellońskim

Małżonka premiera Shinzo Abe spotkała się też z pracownikami i współpracownikami Muzeum Manggha, pracownikami naukowymi Zakładu Japonistyki i Sinologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, przedstawicielami firm japońskich w Polsce oraz Japończykami mieszkającymi w Krakowie. Obejrzała także występy taneczne grupy Sakuramai Porando złożonej z młodych japońskich i polskich tancerzy.

Na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie japonistykę można studiować od 1987 r. Obecnie na studiach licencjackich i magisterskich uczy się ponad 100 osób. Jak powiedział PAP japonista i językoznawca prof. Romuald Huszcza, studenci zdobywają wiedzę o kraju kwitnącej wiśni, ale największy nacisk uczelnia kładzie na rozwój umiejętności językowych. Studenci wyjeżdżają na zagraniczne stypendia i staże.

- Japonistyka niezmiennie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów. Co roku na jedno miejsce przypada tu ok. 20 osób – zaznaczył prof. R. Huszcza. Jego zdaniem te statystyki nie powinny dziwić. Absolwenci japonistyki dobrze radzą sobie na rynku pracy. Japończycy zaś, jako naród, są lojalnymi partnerami w kontaktach międzynarodowych.

- Japonia jest bardzo atrakcyjna gospodarczo, społecznie, kulturowo. To kraj bezpieczny i przyjazny, o niepowtarzalnej tradycji i zabytkach – zauważył prof. R. Huszcza. Dodał, że dla polskich studentów język japoński jest wyzwaniem intelektualnym m.in. dlatego, że ma inny niż polski system znaków, odmienną gramatykę i fonetykę.

W planie wtorkowej wizyty w Krakowie (18 czerwca), oprócz spotkań w Muzeum Manggha, znalazło się zwiedzanie Wawelu, Sukiennic oraz spotkanie z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Krakowie.

Jednym z głównych punktów prywatnej wizyty w Krakowie żony premiera Japonii Akie Abe było zwiedzanie Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

Data opublikowania: 21.06.2013