Kurdish Literature. Between Borders, Past and Modernity

Pracownia Studiów Kurdyjskich Zakładu Iranistyki Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego zaprasza na międzynarodowe seminarium poświęcone literaturze kurdyjskiej zatytułowane Kurdish Literature. Between Borders, Past and Modernity, które odbędzie się w Sali Bobrzyńskiego Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego, 21. 10. 2014, w godzinach 10.00-13.00.

Seminarium realizowane jest w ramach projektu badawczego Jak uczynić głos słyszalnym? Ciągłość i przemiany kurdyjskiej kultury i rzeczywistości społecznej w perspektywie postkolonialnej finansowanego ze środków NCN.

Literatura kurdyjska jest tematem bardzo rzadko podejmowanym przez zachodnich orientalistów i literaturoznawców, zwykle ze względu na brak dobrej znajomości języka kurdyjskiego. Brakuje też tłumaczeń tej literatury na inne języki, co uniemożliwia jej dostęp do szerokiego grona odbiorców. Ten smutny zbieg okoliczności wyklucza z przestrzeni światowej kultury obszar bardzo ciekawy nie tylko ze względu na treści, ale i formę przekazu czerpiącą zarówno z rodzimych tradycji jak i z europejskich doświadczeń. Nasze seminarium ma na celu przybliżenie kurdyjskiej literatury polskiemu odbiorcy, ale także podjęcie dyskusji nad metodami jej badań. Dzięki projektowi badawczemu (www.kurdishstudies.pl) Kraków dołączył do garstki europejskich uniwersytetów zajmujących się tym tematem. Wydaje się, że niebagatelne znaczenie dla lepszego rozumienia kurdyjskich doświadczeń literackich może mieć też historia polskiej i szerzej środkowo-wschodniej literatury, ale także polskie tradycje badań literackich.

Program seminarium (w języku angielskim)

Warto dodać także, że w Polsce ukazały się jak dotychczas tłumaczone z języka kurdyjskiego "Opowieści Dengbeżów. Baśnie i bajki kurdyjskie ze zbiorów rodziny Celil" (Namas 2014), jak również opowiadania i poezja współczesnych twórców opublikowane w 2 i 6 numerze kwartalnika Fritillaria Kurdica. Bulletin of Kurdish Studies, który dostępny jest nieodpłatnie w wersji elektronicznej na stronie projektu: www.kurdishstudies.pl w zakładce Czasopismo.

Data opublikowania: 20.10.2014
Osoba publikująca: Łukasz Bieńkowski